Cal Aggie Athletics Hall of Fame

The UC Davis intercollegiate athletics department has announced the launch of a Student-Athlete Legacy Award to honor former Aggie student-athletes for accomplishments subsequent to their collegiate careers. Furthermore, the department has revised slightly the nomination procedure for the Cal Aggie Athletics Hall of Fame, the deadline for which is November 30.

Nomination Forms
CAAHOF Nomination Form | Legacy Award Nomination Form | Nomination Form (PDF) Get Acrobat Reader

Reminder: nominations for the 2017 Cal Aggie Athletics Hall of Fame induction class, the Special Recognition Award and/or the Aggie Legacy Award are due on November 30, 2016. However, nominations may be submitted at any time of the year.

Below is a list of past inductees:

1980 INDUCTEES
Bob BIGGS - 1969-72, Football
Ray E. CRAWFORD, Jr. - 1959-62, Basketball, Football, Baseball
James G. FIACK - 1968-72, Football, Baseball
Fred FRICK - 1936-38, Football, Track & Field
Al V. GOMEZ - 1925-30, Boxing
Don LEHMAN - 1949-51, Football
Everett Ben ROBINSON - 1926-29, Football, Boxing
Colby E. "Babe" SLATER - 1914-17, Football, Basketball, Baseball
Herb SPILMAN - 1921-24, Football, Basketball, Boxing
Sam VINEY - 1969-71, Baseball

1981 INDUCTEES
Alan BUDDE - 1964-68, Basketball
Kent N. CALFEE - 1966-71, Water Polo, Swimming
Stephen CHORAK - 1936-40, Baseball, Basketball
Sam C. GORHAM - 1932-34, Tennis
Edward J. HAVER - 1967-71, Track & Field
Ed LeTOURNEAU - 1954-58, Wrestling
Marsha L. LUTZ - 1965-69, Track & Field
John NEDDERMAN - 1946-50, Football, Baseball
Mitsuo NITTA - 1938-41, Football, Track & Field
Kermit SCHMIDT - 1926-29, Football
Les WAIGHT - 1928-32, Boxing
Irving F. "Crip" TOOMEY - 1928-61, Coach, Athletic Director

1982 INDUCTEES
John B. ANDERSON - 1960-64, Baseball|
Rolf V. BENIRSCHKE - 1973-77, Football, Soccer
Robert L. FORBES - 1939-41, Baseball, Tennis
William W. HAPGOOD - 1938-42, Tennis
Barbara L. ITEN - 1967-73, Basketball, Softball, Volleyball
Clinton A. JEWETT - 1929-34, Boxing
Guy T. LEGGITT - 1936-40, Basketball, Baseball
Timothy J. MONROE - 1972-76, Tennis
Mark L. OLSON - 1971-76, Basketball
Waldo W. WEETH - 1924-30, Football
Henry "Heinie" SEVIER - 1927-40, Boxing Coach

1983 INDUCTEES
G.R. "Pete" BORGES - 1926-30, Football
Donald L. BROWN - 1947-49, Football, Boxing, Track & Field
Dick CARRIERE - 1960-64, Football, Baseball
Wayland S. CONRAD - 1936-39, Basketball
Tena K. ANEX HARMS - 1974-78, Track & Field, Cross Country
Carolyn M. ISHII - 1972-76, Tennis
Lindsay M. JEWETT - 1929-32, Boxing
Donald B. NIBOLI - 1949-52, Football, Boxing
Roy D. SOEKLAND - 1937-40, Football, Basketball, Baseball, Boxing
Foster R. VIERRA - 1927-30, Boxing
Eugene S. "Woody" WILSON - 1927-59, Coach

1984 INDUCTEES
Carol BENEDETTI - 1966-70, Volleyball, Softball, Field Hockey
A. Bernard DOBBAS - 1932-36, Basketball, Track & Field
James M. DOBBINS - 1934-38, Basketball, Baseball
Joe FIACK - 1930-32, Football
Pamela GILL-FISHER - 1967-72, Women's Athletic Association
Peter A. HAGENS, Jr. - 1967-70, Water Polo
Charles R. HOFFMAN - 1930-32, Football, Boxing
Clarence LAPP - 1932-35, Football, Basketball
James R. SPECK - 1973-76, Football
Tay THOMPSON - 1970-72, Football
Lysle LEACH - 1929-68, Faculty Athletics Representative

1985 INDUCTEES
Daniel G. CAMILLI - 1976-80, Water Polo, Swimming
John E. KIDD - 1954-58, Football, Track & Field
Casey MERRILL - 1975-79, Football, Wrestling
Michael MOROSKI - 1975-79, Football, Baseball
Pam MARTIN - 1975-79, Basketball
Dick LEWIS - 1949-79, Athletic Trainer

1986 INDUCTEES
Ronald AUSTIN, Jr. - 1977-81, Football
Chuck FOMASI - 1976-77, Football
Keitha E. HUNTER - 1977-81, Gymnastics
Andrew LUTZ - 1978-81, Tennis
Audwin A. THOMAS - 1976-79, Basketball

1987 INDUCTEES
Brian J. BUCKLEY - 1976-80, Football, Baseball
Lisa A. KENNEDY - 1979-82, Volleyball, Basketball
Deborah J. CATOR LAGOMARSINO - 1974-78, Tennis
Rich MARTINI - 1973-77, Football, Baseball
Dale B. WEISHAHN - 1962-64, Football, Baseball
Thomas Y. COOPER, M.D. - 1948-86, Team Physician

(no inductees 1988-89)

1990 INDUCTEES
Grover H. FORD - 1963-67, Wrestling, Football
Charles T. GAYLORD - 1978-82, Gymnastics
Preston G. NEUMAYR - 1979-83, Basketball
Kenneth O'BRIEN - 1980-83, Football
Carol A. RISCHE - 1979-83, Basketball
Vernon S. ROGERS - 1980-84, Swimming, Water Polo
Byron L. SPRADLIN - 1967-71, Track & Field, Cross Country
W. Keith THRAILKILL - 1962-65, Wrestling
Beau W. TOY - 1981-82, Tennis
Hubert HEITMAN, Jr. - 1946-87, Faculty Athletics Representative

1991 INDUCTEES
Patti GRAY BELLAN - 1980-85, Track & Field, Cross Country
Karen BUBB-PETRIE - 1981-84, Gymnastics
Tim INDART - 1960-63, Basketball, Swimming, Baseball
Anna PETTIS SCOTT - 1982-85, Swimming
Randy WILLIAMS - 1982-85, Football
Dr. Marya A. WELCH - 1947-87, Coach

1993 INDUCTEES
Scott BARRY - 1981-84, Football
Chris PETERSEN - 1985-86, Football
Laurie SALO - 1984-87, Softball
Teri SERRANO RAFFEL - 1979-82, Track & Field
John SFINGI - 1981-84, Water Polo
Joe SINGLETON - 1969-87, Coach, Athletic Director

1994 INDUCTEES
Steve BROWN - 1975-78, Baseball
James "Bo" EASON - 1979-83, Football
Steve GERHART - 1984-86, Track & Field
Tim LAJCIK - 1983-88, Football, Wrestling
Kristi WHEELER-HUSSAIN - 1985-88, Swimming
Bob HAMILTON - 1963-89, Basketball Coach

1995 INDUCTEES
Jason Harrison RABEDEAUX - 1983-88, Men's Basketball
John REPETTO - 1970-73, Baseball
Shawn Andre ROGERS - 1981-83, Football, Track & Field
Staci STEVENS - 1985-88, Basketball
Wendi WITMER WEGENER - 1985-88, Softball
Jim SOCHOR - 1967-88, Football Coach

1996 INDUCTEES
James W. ANDERSON - 1946-49, Baseball, Football
Donald PAUL BRIGGS - 1974-77, Baseball, Soccer
Therese CARDINET - 1976-81, Basketball
Glenn D. FRICKER - 1980-83, Football
Steven W. THOMPSON - 1986-89, Football
Donald ZEMAN, 1987-89, Wrestling, Football
Vernard B. HICKEY - 1937-67, Athletics Director, Coach

1997 INDUCTEES
Denise BILBAENO - 1987-90, Volleyball
Aleco PREOVOLOS - 1983-87, Tennis
Linda S. SOMERS - 1981-83, Cross Country, Track & Field
Alison Lorraine VIDAL -1988-91, Tennis
Reagan SOLT WADE - 1988-91, Tennis
George A. STROMGREN - 1936-68, Coach

1998 INDUCTEES
Thomas R. BURWELL - 1987-90, Tennis
John H. FROST - 1964-68, Basketball
Eric Steven GRITZ - 1980-82, Wrestling
Candy LENCH - 1989-92, Volleyball
Thom STERLING - 1984-87, Gymnastics
John W. TALBOTT - 1942, '47-49, Track & Field
John W. PAPPA - 1965-92, Coach

1999 INDUCTEES
Matthew J. CORDOVA - 1987-91, Basketball
Aimee CONNER-HASSON - 1989-93, Basketball
Steve JACKSON - 1972-75, Diving
Jamie McCLELLAN - 1983-84, Swimming
Lenn MOORHEAD-ROSENBERG - 1987-90, Swimming
William L. "Bill" LAKIE - 1960-71, Athletics Director, Coach

2000 INDUCTEES
Milicent S. FREDERICK - 1960-65, Women's Athletic Association
Jill HENRIE - 1990-93, Gymnastics
Preston JACKSON - 1991-93, Football
Khari Okang JONES - 1991-93, Football
John KEPPELER - 1993-94, Swimming
Bret KIMPLE - 1987-91, Cross Country, Track & Field
Joseph E. CARLSON - 1962-93, Coach

2001 INDUCTEES
Peanut HARMS - 1971-73, Track & Field, Cross Country
Mike LIEN - 1977-79, Basketball
Mary E. FIEDLER ALTHOF - 1980-83, Swimming
Julie ASTRACHAN - 1990-93, Softball
Mark SEGESTA - 1990-93, Tennis
Bradford WINSOR - 1991-94, Swimming
Jerry HINSDALE - 1961-94, Coach

2002 INDUCTEES
Kimberly A. NELSON - 1990-94, Softball
Mike ICHIYAMA - 1992-94, Football
Richard WATTS - 1993-94, Baseball
Suzy JONES - 1992-96, Track & Field, Cross Country
Kim HASKELL NEWLIN - 1993-96, Soccer
Bob FOSTER - 1971-92, Coach

2003 INDUCTEES
John "Skip" EDGEMOND - 1983-84, Swimming
Jennifer GROSS - 1993-97, Basketball
Heather HUNTER - 1993-96, Softball
Jenn THATCHER-O'REILLY - 1983-88, Track & Field, Cross Country
William C. "Bill" ADAMS - 1964-76, Coach

2004 INDUCTEES
Robert DILTS - 1994-95, Track & Field
David NIX - 1993-96, Baseball
Trisha REINHARDT - 1994-97, Softball
John SHEEHAN - 1971-74, Cross Country, Track
Gena WEBER - 1994-97, Softball
Tom WILLIAMS - 1967-69, Football
Willard S. LOTTER - 1952-87, Coach

2005 INDUCTEES
Kevin DAFT - 1995-98, Football
Stefanie HANF - 1993-95, Track & Field
Robyn KAMISHER - 1995-98, Softball
Tadashi KANEKO - 1996-99, Swimming & Diving
Tara MONTGOMERY - 1994-97, Diving, Gymnastics
Jorja HOEHN - 1988-98, Coach

2006 INDUCTEES
Helen Dawn NAZAR - 1983-87, Tennis
Angelo A. RIVERS - 1982-86, Basketball
Cheryl SIDEL - 1991-94, Gymnastics
Wesley W. TERRELL - 1995-98, Football
Jamila DEMBY - 1996-99, Track & Field

2007 INDUCTEES
Tea AUSTIN - 1997-2001, Swimming
Pete FAETH - 1990-93, Soccer
Pat FOSTER - 1993-96, Water Polo, Swimming
Dante ROSS - 1996-99, Basketball
Allison STONEBARGER BIRDWELL - 1997-2000, Lacrosse
Marlene PIPER - 1998-94, Coach

2008 INDUCTEES
Steve ADELMAN - 1986-90, Track & Field
Jennifer SWANSON - 1997-2001, Track & Field
J.T. O'SULLIVAN - Football, 1998-2001
Ericka RUELAS - Gymnastics, 1999-2002
Shyamala WHITE - Softball, 1999-2002
Dr. Keith WILLIAMS - Athletics Director, 1992-95

2009 INDUCTEES
Troy LARKIN - 1996-99, Football
Kameelah T. ELARMS - 1998-2001, Track & Field
Cynthia RAIL - 1999-2002, Soccer
Matthew Gerhart DAVIE - 1999-2003, Swimming
Susan CHURCHWELL - 2000-03, Softball
Phil SWIMLEY- 1965-2002, Coach

2010 INDUCTEES
Justin Robert REID - 1997-99, Baseball
Jason BOYD - 1997-2002, Golf
Michael OLIVA - 1999-2002, Football
Kelly ALBIN - 2000-04, Lacrosse
Tiffany M. HODGENS - 2000-04, Water Polo
Amy ROSSON - 2001-04, Softball
Fred ARP - 1967-2007, Coach

2011 INDUCTEES
Jason COX - 1996-2000, Basketball
Matt DeJONG - 1997-2000, Soccer
Tony MOORE - 1997-2002, Track & Field
Greg LEE - 2000-03, Tennis
Scott GORDON - 2000-04, Golf
Ray GOLDBAR - 1974-2006, Coach
Kathy DeYOUNG - 1978-2008, Coach

2012 INDUCTEES
Tiffany CHAN - 2002-05, Gymnastics
Jeff KAISER - 1997-2001, Track & Field, Cross Country
Tony KAYS - 2003-06, Football
Yuka KOBAYASHI - 2002-06, Swimming & Diving
Koren POLLOCK MOTEKAITIS - 1990-94, Swimming & Diving
Ryan SHAW - 2001-04, Soccer
Pam GILL-FISHER - 1973-2006, Coach & Administrator

2013 INDUCTEES
Louie BISHOP - 2003-07, Golf
Katherine O'ROURKE SHROYER - 2004-07, Water Polo
Dave ROBERTS - 1970-72, Football
Kari SIVESIND MONTERO - 1992-96, Basketball
Robby TULK - 2001-04, Baseball
Deanne VOCHATZER - 1987-89, 1992-2010, Coach
Jon VOCHATZER - 1979-85, 1987-2010, Coach

2014 INDUCTEES
Jessica CAMPBELL PARDOE - 2003-08, Basketball
John FALETOESE - 2004-08, Football
Christi RAYCRAFT WARNER - 2005-08, Water Polo
Anthony SCHIFANO - 1994-97, Baseball
Tanisha E. SILAS - 1999-2002, Track & Field
Sue WILLIAMS - 1973-77, 1980-2003, Coach

(no inductees 2015)

2016 INDUCTEES
Jill CHANGARIS MUHE - 1993-96, Volleyball
Jason HAIRSTON - 1990-94, Football
Tanya HO - 2007-10, Gymnastics
Derek MOORE - 2002-07, Wrestling
Jon TRUNK - 1976-79, Gymnastics
Scott WELTZ - 2005-10, Swimming
Larry SWANSON - 1986-2008, Administrator

 

Aggie Legacy Award

2011 Chris PETERSEN (football)
2012 Dave SCOTT (swimming, water polo)
2013 Rolf BENIRSCHKE (football, soccer)
2014 Dante DETTAMANTI (swimming, water polo)
2016 Paul HACKETT (football)


Special Recognition Award

1994 Elmer LEARN, Jerry LING, Alan MOLL, Warren MOONEY, John PATELLA
1995 John HARDIE, Milt SILVA, Elizabeth "Susie" WILLIAMS
1996 Bobbie ESTES, Will LOTTER
1997 George BELENIS
1998 Laurie LEWIS
1999 Robert A. KERR
2000 Liz and Jim BELENIS
2001 Brian THOMPSON
2002 Rita MT. JOY
2003 Janet HENDERSON
2004 Skip and Janet HENDERSON
2006 Steve LOOMIS
2007 Dick FORBES
2009 Jackie BOX
2011 Molly GOLDBAR
2013 Jane ARP
2016 Jerry NISHIMOTO