FINAL RESULTS
Men's Athlete of the Meet: Andrew Aakre (NDSU)
Women's Athletes of the Meet: Sheena Dauer (SDSU); Nicole Rieck (NDSU)
Men's Coach of the Year: Don Larson (NDSU)
Women's Coach of the Year: Deanne Vochatzer (UC Davis)


Recap

Licensed to Univ. of California - Davis
                                       Hy-Tek's Meet Manager 5/15/2005 04:54 PM
                    Independent Track & Field Championships                    
            UC Davis -Woody Wilson Track  - 5/14/2005 to 5/15/2005             
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Allen Burrell             SR N.D. State               10.70Q -1.6  1 
  2 Alvin Robinson            JR Texas A&M-CC             10.93Q +0.0  2 
  3 Josh Flexman              SR UC Davis                 10.80q -1.6  1 
  4 Jared Lewis               FR N. Colo.                 11.01q -1.6  1 
  5 Ben Hendricks             FR N.D. State               11.10q +0.0  2 
  6 Kyle Auclair              SR UC Davis                 11.21q +0.0  2 
  7 Hillario Flores           FR Texas A&M-CC             11.26q +0.0  2 
  8 Craig Hill                SO S.D. State               11.26q +0.0  2 
  9 Matt Ilarina              JR UC Davis                 11.40  -1.6  1 
 10 Scott Lee                 JR UC Davis                 11.44  -1.6  1 
 11 Kyle Pischke              SR N. Colo.                 11.66  +0.0  2 
 12 Haruna Abdul-Rasheed      SO Utah Valley              11.69  -1.6  1 
 13 Daniel Loeffler           FR UC Davis                 11.87  -1.6  1 
 -- Lazarik Pettis            FR Texas A&M-CC                FS  +0.0  2 
 
Event 1  Men 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Allen Burrell             SR N.D. State               10.54   0.1   10  
  2 Alvin Robinson            JR Texas A&M-CC             10.76   0.1    8  
  3 Josh Flexman              SR UC Davis                 10.76   0.1    6  
  4 Jared Lewis               FR N. Colo.                 10.94   0.1    5  
  5 Ben Hendricks             FR N.D. State               10.95   0.1    4  
  6 Hillario Flores           FR Texas A&M-CC             11.23   0.1    3  
  7 Craig Hill                SO S.D. State               11.24   0.1    2  
  8 Kyle Auclair              SR UC Davis                 11.27   0.1    1  
 
Event 2  Men 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Allen Burrell             SR N.D. State               21.15Q +0.0  2 
  2 Kajari Burns              SR UC Davis                 21.77Q +0.0  1 
  3 Josh Flexman              SR UC Davis                 21.75q +0.0  2 
  4 Alvin Robinson            JR Texas A&M-CC             21.91q +0.0  1 
  5 Cj Crow                   SR N. Colo.                 22.03q +0.0  1 
  6 Jared Lewis               FR N. Colo.                 22.05q +0.0  2 
  7 Tyler Williamson          FR Utah Valley              22.33q +0.0  1 
  8 Paul Lindquist            FR N.D. State               22.60q +0.0  2 
  9 Ben Hendricks             FR N.D. State               22.70  +0.0  2 
 10 Lazarik Pettis            FR Texas A&M-CC             22.91  +0.0  1 
 11 Landon Burningham         FR Utah Valley              23.34  +0.0  2 
 12 Michael Butler            SO UC Davis                 23.39  +0.0  2 
 13 Haruna Abdul-Rasheed      SO Utah Valley              23.46  +0.0  1 
 14 Devin Seale               JR Utah Valley              23.96  +0.0  2 
 15 Marques Johnson           SR N.D. State               37.06  +0.0  1 
 
Event 2  Men 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Allen Burrell             SR N.D. State               21.05   0.8   10  
  2 Kajari Burns              SR UC Davis                 21.55   0.8    8  
  3 Josh Flexman              SR UC Davis                 21.74   0.8    6  
  4 Cj Crow                   SR N. Colo.                 21.93   0.8    5  
  5 Alvin Robinson            JR Texas A&M-CC             21.97   0.8    4  
  6 Jared Lewis               FR N. Colo.                 22.22   0.8    3  
  7 Tyler Williamson          FR Utah Valley              22.37   0.8    2  
  8 Paul Lindquist            FR N.D. State               22.53   0.8    1  
 
Event 3  Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jared Essler              SR N.D. State               48.00Q  1 
  2 Reece Vega                JR N.D. State               48.08Q  2 
  3 Marques Johnson           SR N.D. State               48.66Q  3 
  4 Sherown Campbell          JR N. Colo.                 48.30q  1 
  5 Kajari Burns              SR UC Davis                 48.38q  2 
  6 Cj Crow                   SR N. Colo.                 48.47q  1 
  7 Alfred Gibbs              SR UC Davis                 48.76q  2 
  8 Paul Lindquist            FR N.D. State               48.97q  1 
  9 Chris Choate              FR UC Davis                 48.98   3 
 10 Chance Fiala              FR N. Colo.                 49.04   2 
 11 Abel Obregon              JR Texas A&M-CC             49.06   3 
 12 Mike McNay                JR N. Colo.                 49.40   3 
 13 Tyler Williamson          FR Utah Valley              49.69   3 
 14 Placidio Morales          SO Texas A&M-CC             49.88   1 
 15 Landon Burningham         FR Utah Valley              50.30   2 
 16 Zach Wirth                SO S.D. State               50.40   2 
 17 Yahaya Iddrisu            SO Utah Valley              50.55   1 
 18 Devin Seale               JR Utah Valley              51.76   3 
 
Event 3  Men 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jared Essler              SR N.D. State               47.38    10  
  2 Reece Vega                JR N.D. State               47.81     8  
  3 Sherown Campbell          JR N. Colo.                 47.82     6  
  4 Kajari Burns              SR UC Davis                 48.22     5  
  5 Cj Crow                   SR N. Colo.                 48.34     4  
  6 Paul Lindquist            FR N.D. State               49.01     3  
  7 Alfred Gibbs              SR UC Davis                 49.11     2  
  8 Marques Johnson           SR N.D. State             1:02.49     1  
 
Event 4  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Jedd Danielson            JR N.D. State             1:53.91Q 
  2 Cory Olson                FR N.D. State             1:56.27Q 
  3 Brendan Robinson          SO Portland               1:56.61Q 
  4 Scott Roby                SR S.D. State             1:54.08Q 
  5 Terrance Wolbaum          SR N.D. State             1:56.41Q 
  6 Eric Palmquist            FR N.D. State             1:57.25Q 
  7 Matt See                  SO UC Davis               1:54.31q 
  8 Nate Appel                SO Portland               1:56.61q 
  9 Mark Lott                 SO Utah Valley            1:58.26  
 10 Ryan Patterson            SR N. Colo.               1:59.01  
 11 Luis Garcia               FR Texas A&M-CC           1:59.12  
 12 Joe Roby                  FR S.D. State             1:59.42  
 13 Peter Holm                JR Utah Valley            1:59.74  
 14 Trevor Dowdle             FR Utah Valley            2:01.57  
 15 Kyle Briggs               JR Utah Valley            2:02.44  
 16 Jacob Marx                FR USF                    2:03.18  
 17 Justin Rau                SR UC Davis               2:04.45  
 
Event 4  Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Eric Palmquist            FR N.D. State             1:51.89    10  
  2 Terrance Wolbaum          SR N.D. State             1:52.48     8  
  3 Cory Olson                FR N.D. State             1:52.85     6  
  4 Jedd Danielson            JR N.D. State             1:53.79     5  
  5 Nate Appel                SO Portland               1:56.16     4  
  6 Scott Roby                SR S.D. State             1:57.93     3  
  7 Brendan Robinson          SO Portland               2:00.69     2  
  8 Matt See                  SO UC Davis               2:02.75     1  
 
Event 5  Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brad Lowery               SR S.D. State             3:47.75    10  
  2 Scott Roby                SR S.D. State             3:56.33     8  
  3 Ross Schilling            FR N.D. State             3:56.93     6  
  4 Chad Bergan               SO N.D. State             3:57.05     5  
  5 Brendan Robinson          SO Portland               3:57.23     4  
  6 Scott Knackstedt          JR Portland               3:57.76     3  
  7 Chris Gruenhagen          SO S.D. State             4:01.40     2  
  8 Justin Rau                SR UC Davis               4:03.42     1  
  9 Steven Ault               SO Portland               4:08.21  
 10 Peter Holm                JR Utah Valley            4:09.84  
 
Event 6  Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mark Lott                 SO Utah Valley            9:09.7h    10  
  2 John Moore                FR Portland               9:18.2h     8  
  3 Steven Ault               SO Portland               9:27.3h     6  
  4 Jake Januszewski          JR N.D. State             9:36.4h     5  
  5 Blaine Gibson             FR Texas A&M-CC           9:54.6h     4  
  6 Michael Vick              SR Utah Valley           10:07.90     3  
  7 Kyle Briggs               JR Utah Valley           10:17.6h     2  
 
Event 7  Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 John Moore                FR Portland              14:37.87    10  
  2 Nick Schuetze             SR Portland              14:39.37     8  
  3 Brad Lowery               SR S.D. State            14:46.46     6  
  4 Chris Hagan               SR N.D. State            14:46.49     5  
  5 Chris Olinger             SR Portland              14:47.64     4  
  6 Naoyuki Asano             SO S.D. State            15:03.02     3  
  7 Michael Vick              SR Utah Valley           15:13.30     2  
  8 Ricky Furseth             FR S.D. State            15:14.73     1  
  9 Cheyne Inman              FR USF                   15:26.96  
 10 Jr Pulido                 SO Texas A&M-CC          15:28.26  
 11 Charles Hillig            FR N. Colo.              15:29.15  
 12 Chris Gruenhagen          SO S.D. State            15:35.42  
 13 Ryan Gurr                 JR Utah Valley           15:38.39  
 14 Chris Pecot               SO UC Davis              15:48.39  
 15 Ryan Courtwright          FR USF                   15:52.98  
 -- Blaine Gibson             FR Texas A&M-CC               DNF  
 
Event 8  Men 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Micah Rolfe                  Portland              31:41.36    10  
  2 Naoyuki Asano             SO S.D. State            31:47.73     8  
  3 Will Merchad              SR UC Davis              31:59.71     6  
  4 Jr Pulido                 SO Texas A&M-CC          32:01.72     5  
  5 Ryan Gurr                 JR Utah Valley           32:04.47     4  
  6 Chris Hagan               SR N.D. State            32:10.56     3  
 -- Gregory Liebl             FR N.D. State                 DNF  
 
Event 9  Men 110 Meter Hurdles
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Nick Schanaman            FR S.D. State               14.82Q -1.5  1 
  2 Matt Chisam               SR UC Davis                 14.99Q -1.4  2 
  3 Andrew Aakre              SR N.D. State               14.95q -1.5  1 
  4 Ben Johnson               JR S.D. State               15.35q -1.4  2 
  5 Peter Stuart              SR N.D. State               15.42q -1.5  1 
  6 Jeff Vaden                FR N. Colo.                 15.51q -1.4  2 
  7 Andrew Fogle              JR Texas A&M-CC             15.67q -1.5  1 
  8 Troy Thielen              SO S.D. State               15.94q -1.5  1 
  9 Zach Wirth                SO S.D. State               15.98  -1.4  2 
 10 Ian Kenworthy             SR UC Davis                 16.09  -1.4  2 
 
Event 9  Men 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Matt Chisam               SR UC Davis                 14.70  -0.1   10  
  2 Andrew Aakre              SR N.D. State               14.82  -0.1    8   14.811
  3 Nick Schanaman            FR S.D. State               14.82  -0.1    6   14.819
  4 Andrew Fogle              JR Texas A&M-CC             14.89  -0.1    5  
  5 Jeff Vaden                FR N. Colo.                 15.21  -0.1    4  
  6 Ben Johnson               JR S.D. State               15.22  -0.1    3  
  7 Peter Stuart              SR N.D. State               15.34  -0.1    2  
  8 Troy Thielen              SO S.D. State               16.28  -0.1    1  
 
Event 10  Men 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Peter Stuart              SR N.D. State               54.02Q  2 
  2 Andrew Aakre              SR N.D. State               54.71Q  1 
  3 Dylan Spitzer             SR N.D. State               54.94q  2 
  4 Andrew Graham             FR Utah Valley              55.34q  1 
  5 Nick Schanaman            FR S.D. State               56.48q  1 
  6 Andrew Fogle              JR Texas A&M-CC             56.50q  2 
  7 Travis White              SO Texas A&M-CC             56.68q  2 
  8 Troy Thielen              SO S.D. State               56.72q  1 
  9 Ian Kenworthy             SR UC Davis                 58.07   2 
 
Event 10  Men 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Dylan Spitzer             SR N.D. State               52.79    10  
  2 Peter Stuart              SR N.D. State               52.89     8  
  3 Andrew Aakre              SR N.D. State               54.05     6  
  4 Andrew Graham             FR Utah Valley              54.29     5  
  5 Travis White              SO Texas A&M-CC             56.13     4  
  6 Troy Thielen              SO S.D. State               56.43     3  
  7 Andrew Fogle              JR Texas A&M-CC             57.27     2  
  8 Nick Schanaman            FR S.D. State               57.95     1  
 
Event 11  Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 N.D. State                                            40.92    10  
  2 Texas A&M-Corpus Christi                              41.70     8  
  3 Northern Colorado                                     42.11     6  
  4 UC Davis                                              43.26     5  
  5 South Dakota State                                    43.32     4  
 
Event 12  Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 N.D. State                                          3:11.81    10  
  2 Northern Colorado                                   3:12.05     8  
  3 Utah Valley State                                   3:23.14     6  
  4 South Dakota State                                  3:29.02     5  
  5 Portland                                            3:33.24     4  
 -- UC Davis                                                DNF  
 -- Texas A&M-Corpus Christi                                 DQ   NCAA Rule 5-5-3a
 
Event 13  Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Hillario Flores           FR Texas A&M-CC             1.97m    6-05.50   10  
  2 Matt Chisam               SR UC Davis                 1.92m    6-03.50    8  
  3 Clifton Palmer            JR Utah Valley              1.92m    6-03.50    6  
  4 Max Padgett               FR UC Davis                 1.92m    6-03.50    5  
  5 Jared Lewis               FR N. Colo.                 1.87m    6-01.50    4  
 
Event 14  Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Marc Steckler             SR N.D. State               5.07m   16-07.50   10  
  2 Matt Chisam               SR UC Davis                 4.77m   15-07.75    8  
  3 Tony Halland              SR N.D. State               4.62m   15-01.75    5.5
  3 Shire Kirkpatrick         SO N. Colo.                 4.62m   15-01.75    5.5
  5 Joseph Farkash            FR UC Davis                 4.47m   14-08.00    4  
 
Event 15  Men Long Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Kyle Auclair              SR UC Davis                 6.78m  -1.7  22-03.00   10  
  2 Andrew Aakre              SR N.D. State               6.72m  -1.8  22-00.75    8  
  3 Jeff Vaden                FR N. Colo.                 6.62m  -2.7  21-08.75    6  
  4 Keith Gordon              SO Texas A&M-CC             6.48m  -1.5  21-03.25    5  
  5 Grinil Khanna             FR UC Davis                 6.43m  -1.5  21-01.25    4  
  6 Craig Hill                SO S.D. State               6.37m  -2.3  20-10.75    2.5
  6 Matt Olsen                SO S.D. State               6.37m  -1.6  20-10.75    2.5
  8 Dave Soderquist           SO N. Colo.                 6.14m  -2.0  20-01.75    1  
  9 Thomas Chamberlain        SO UC Davis                 6.02m  -1.6  19-09.00 
 10 Clifton Palmer            JR Utah Valley              5.95m  -1.0  19-06.25 
 11 Lazarik Pettis            FR Texas A&M-CC             5.85m  -1.0  19-02.50 
 12 Chris Rotticci            FR UC Davis                 5.60m  -0.9  18-04.50 
 
Event 16  Men Triple Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Andrew Aakre              SR N.D. State              14.85m   0.8  48-08.75   10  
  2 Matt Olsen                SO S.D. State              14.24m  +0.0  46-08.75    8  
  3 Keith Gordon              SO Texas A&M-CC            14.23m   0.2  46-08.25    6  
  4 Thomas Chamberlain        SO UC Davis                13.74m   0.8  45-01.00    5  
  5 Matthew Stockert          SR N.D. State              13.59m   0.8  44-07.00    4  
  6 Dave Soderquist           SO N. Colo.                13.38m  +0.0  43-10.75    3  
  7 Grinil Khanna             FR UC Davis                13.06m   0.3  42-10.25    2  
  8 Max Padgett               FR UC Davis                12.75m   0.7  41-10.00    1  
 
Event 17  Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ryan Frank                SR UC Davis                16.65m   54-07.50   10  
  2 James Delmedico           SR N.D. State              15.36m   50-04.75    8  
  3 Tyler Porter              SO UC Davis                15.30m   50-02.50    6  
  4 Jared Schwader            JR S.D. State              15.08m   49-05.75    5  
  5 Brent Bartz               FR Texas A&M-CC            13.87m   45-06.25    4  
  6 Chris Garza               FR Texas A&M-CC            12.78m   41-11.25    3  
  7 John Christensen          SR N.D. State               8.84m   29-00.00    2  
 
Event 18  Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 John Cunnie               SR UC Davis                49.66m     162-11   10  
  2 Ryan Frank                SR UC Davis                49.62m     162-09    8  
  3 Ross Kramer               SR N.D. State              46.12m     151-04    6  
  4 Chris Chisam              SO UC Davis                45.32m     148-08    5  
  5 James Delmedico           SR N.D. State              45.20m     148-03    4  
  6 Andrew Aakre              SR N.D. State              43.96m     144-03    3  
  7 Jared Schwader            JR S.D. State              42.60m     139-09    2  
  8 Lucas Dietterle           SR S.D. State              41.93m     137-07    1  
  9 Chris Garza               FR Texas A&M-CC            41.34m     135-07 
 -- Brent Bartz               FR Texas A&M-CC              FOUL            
 
Event 19  Men Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ryan Frank                SR UC Davis                59.09m     193-10   10  
  2 Gavin Shaw                SO Utah Valley             58.01m     190-04    8  
  3 John Christensen          SR N.D. State              56.49m     185-04    6  
  4 John Cunnie               SR UC Davis                55.48m     182-00    5  
  5 Ross Kramer               SR N.D. State              52.67m     172-10    4   909
  6 James Delmedico           SR N.D. State              50.49m     165-08    3  
  7 Markham Hyde              SR Utah Valley             48.81m     160-02    2  
  8 Tyler Porter              SO UC Davis                47.10m     154-06    1  
 
Event 20  Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Riley Dolezal             FR N.D. State              63.24m     207-06   10  
  2 Matt Chisam               SR UC Davis                59.29m     194-06    8  
  3 Shaun Countryman          JR UC Davis                59.26m     194-05    6  
  4 Chad Oukrop               JR N.D. State              59.20m     194-03    5  
  5 Chris Chisam              SO UC Davis                58.93m     193-04    4  
  6 Andrew Mauch              JR N.D. State              54.12m     177-07    3  
  7 Clellan Hyatt             SO Texas A&M-CC            53.91m     176-10    2  
  8 Lucas Dietterle           SR S.D. State              53.64m     176-00    1  
 
Event 21  Women 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Danielle Green            SO UC Davis                 12.26Q -1.2  1 
  2 Cameryn Christion         FR S.D. State               12.31Q -1.5  2 
  3 Alicia Mindermann         JR N.D. State               12.60q -1.5  2 
  4 Zana Shealey              SO N. Colo.                 12.65q -1.2  1 
  5 Emily Azevedo             SR UC Davis                 12.77q -1.2  1 
  6 Laura Rombach             SO UC Davis                 12.81q -1.5  2 
  7 Tawny Judkins             SO Utah Valley              12.83q -1.5  2 
  8 Megan Casey               JR N. Colo.                 13.06q -1.2  1 
  9 Ebony Smith               SO UC Davis                 13.18  -1.5  2 
 10 Kelci Naihe               SO Utah Valley              13.18  -1.5  2 
 11 Erin Zempel               JR S.D. State               13.30  -1.2  1 
 12 Megan Lamoreaux           FR Utah Valley              13.36  -1.5  2 
 13 Ashley Tolson             SO Utah Valley              13.60  -1.2  1 
 14 Tiffany Campbell          JR Portland                 13.62  -1.2  1 
 15 Leesa Henderson           SO Utah Valley              13.63  -1.2  1 
 
Event 21  Women 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Danielle Green            SO UC Davis                 12.12  +0.0   10  
  2 Cameryn Christion         FR S.D. State               12.26  +0.0    8  
  3 Alicia Mindermann         JR N.D. State               12.34  +0.0    6  
  4 Laura Rombach             SO UC Davis                 12.59  +0.0    5  
  5 Tawny Judkins             SO Utah Valley              12.59  +0.0    4  
  6 Emily Azevedo             SR UC Davis                 12.64  +0.0    3  
  7 Zana Shealey              SO N. Colo.                 12.68  +0.0    2  
  8 Megan Casey               JR N. Colo.                 12.94  +0.0    1  
 
Event 22  Women 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Nicole Rieck              SR N.D. State               25.09Q +0.0  2 
  2 Cameryn Christion         FR S.D. State               25.23Q -1.2  1 
  3 Danielle Green            SO UC Davis                 25.25Q +0.0  3 
  4 Shanda Larsen             JR N.D. State               25.32q -1.2  1 
  5 Seante Baker              FR UC Davis                 25.38q +0.0  2 
  6 Sarah Niemann             SR N.D. State               25.48q +0.0  3 
  7 Caroline Sheldon          SR UC Davis                 25.98q +0.0  3 
  8 Zana Shealey              SO N. Colo.                 26.26q -1.2  1 
  9 Tawny Judkins             SO Utah Valley              26.27  +0.0  2 
 10 Felicia Wacker            JR N. Colo.                 26.45  -1.2  1 
 11 Whitney Peck              SO Utah Valley              26.64  +0.0  3 
 12 Megan Casey               JR N. Colo.                 26.70  +0.0  2 
 13 Ebony Smith               SO UC Davis                 27.34  +0.0  3 
 14 Melissa Burton            JR Utah Valley              27.39  -1.2  1 
 15 Megan Lamoreaux           FR Utah Valley              27.50  +0.0  3 
 16 Noelle Pikus-Pace         SR Utah Valley              28.70  -1.2  1 
 -- Kelci Naihe               SO Utah Valley                 FS  +0.0  2 
 
Event 22  Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Nicole Rieck              SR N.D. State               24.64   0.4   10  
  2 Shanda Larsen             JR N.D. State               24.68   0.4    8  
  3 Cameryn Christion         FR S.D. State               24.79   0.4    6  
  4 Danielle Green            SO UC Davis                 25.10   0.4    5  
  5 Seante Baker              FR UC Davis                 25.62   0.4    4  
  6 Caroline Sheldon          SR UC Davis                 25.96   0.4    3  
  7 Zana Shealey              SO N. Colo.                 26.45   0.4    2  
  8 Sarah Niemann             SR N.D. State               48.00   0.4    1  
 
Event 23  Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Nicole Rieck              SR N.D. State               56.13Q  1 
  2 Shanda Larsen             JR N.D. State               56.89Q  2 
  3 Seante Baker              FR UC Davis                 56.63q  1 
  4 Sarah Niemann             SR N.D. State               57.44q  2 
  5 Marisha Dixon             SO UC Davis                 57.91q  1 
  6 Stephanie Voelckers       JR USF                      58.89q  2 
  7 Jamila Young              FR N. Colo.                 59.21q  1 
  8 Whitney Peck              SO Utah Valley              59.57q  1 
  9 Melissa Burton            JR Utah Valley            1:00.41   2 
 10 Maka Agbo                 SO UC Davis               1:01.16   2 
 
Event 23  Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Nicole Rieck              SR N.D. State               54.98    10  
  2 Shanda Larsen             JR N.D. State               55.56     8  
  3 Sarah Niemann             SR N.D. State               56.90     6  
  4 Seante Baker              FR UC Davis                 58.14     5  
  5 Stephanie Voelckers       JR USF                      59.37     4  
  6 Whitney Peck              SO Utah Valley              59.40     3  
  7 Jamila Young              FR N. Colo.               1:00.93     2  
 -- Marisha Dixon             SO UC Davis                    FS  
 
Event 24  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Amy Engebretson           JR N. Colo.               2:15.77Q 
  2 Sarah Klein               JR N.D. State             2:17.57Q 
  3 Erin Crotty               SO Portland               2:18.95Q 
  4 Renee Stribling           SO USF                    2:15.94Q 
  5 Marlene Avitia            SR UC Davis               2:17.62Q 
  6 Maggie Conlon             FR N.D. State             2:19.59Q 
  7 Shannon Hattervig         FR S.D. State             2:16.78q 
  8 Kim Beeson                SO UC Davis               2:17.70q 
  9 Melynne King              FR Utah Valley            2:18.44  
 10 Cody Halsey               SO N.D. State             2:19.80  
 11 Krystie Ratzlaff          SO S.D. State             2:20.26  
 12 Katie Miller              JR N. Colo.               2:22.01  
 13 Kari Schaefer             FR S.D. State             2:24.39  
 14 Jenny Drady               SR UC Davis               2:27.92  
 15 Kylie Irwin               SR Utah Valley            2:29.16  
 16 Lucy Miller               FR USF                    2:30.44  
 17 Veronica Miqueo           FR UC Davis               2:30.61  
 -- Noelle Pikus-Pace         SR Utah Valley                 FS  
 
Event 24  Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Sarah Klein               JR N.D. State             2:10.19    10  
  2 Amy Engebretson           JR N. Colo.               2:13.16     8  
  3 Renee Stribling           SO USF                    2:15.21     6  
  4 Erin Crotty               SO Portland               2:15.71     5  
  5 Marlene Avitia            SR UC Davis               2:16.99     4  
  6 Maggie Conlon             FR N.D. State             2:17.51     3  
  7 Kim Beeson                SO UC Davis               2:19.04     2  
 -- Shannon Hattervig         FR S.D. State                  DQ   CUT in early; 5-5-2d
 
Event 25  Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Kim Conley                FR UC Davis               4:44.91Q 
  2 Amanda Olsen              SR Utah Valley            4:51.96Q 
  3 Kim Beeson                SO UC Davis               4:45.44Q 
  4 Becka Mansheim            SO S.D. State             4:52.65Q 
  5 Krystie Ratzlaff          SO S.D. State             4:46.39Q 
  6 Shannon Hattervig         FR S.D. State             4:52.68Q 
  7 Erna Forgo                JR UC Davis               4:46.63Q 
  8 Cody Halsey               SO N.D. State             4:52.76Q 
  9 Valerie Hardesty          FR Ind.-Purdue-           4:47.26q 
 10 Kari Schaefer             FR S.D. State             4:51.84q 
 11 Carolyn Menard            SO UC Davis               4:56.76q 
 12 Chantelle Erickson        SO N. Colo.               4:57.63q 
 13 Lucy Miller               FR USF                    4:58.37  
 14 Krysta Young              SR Utah Valley            5:01.50  
 15 Kirsten Barney            SO Utah Valley            5:02.26  
 16 Kylie Irwin               SR Utah Valley            5:15.14  
 
Event 25  Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Becka Mansheim            SO S.D. State             4:34.84    10  
  2 Kim Conley                FR UC Davis               4:37.50     8  
  3 Krystie Ratzlaff          SO S.D. State             4:40.22     6  
  4 Shannon Hattervig         FR S.D. State             4:40.72     5  
  5 Amanda Olsen              SR Utah Valley            4:44.85     4  
  6 Kim Beeson                SO UC Davis               4:45.88     3  
  7 Cody Halsey               SO N.D. State             4:46.98     2  
  8 Kari Schaefer             FR S.D. State             4:48.40     1  
  9 Chantelle Erickson        SO N. Colo.               4:52.34  
 10 Carolyn Menard            SO UC Davis               4:55.28  
 11 Valerie Hardesty          FR Ind.-Purdue-           4:58.54  
 12 Erna Forgo                JR UC Davis               4:59.56  
 
Event 26  Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amanda Olsen              SR Utah Valley           10:39.10    10  
  2 Ashley Adams              SO S.D. State            11:08.56     8  
  3 Krysta Young              SR Utah Valley           11:12.24     6  
  4 Kirsten Barney            SO Utah Valley           11:17.61     5  
  5 Kristen Simpson           JR Ind.-Purdue-          11:21.22     4  
  6 Alamar Cavada             SR Texas A&M-CC          11:33.81     3  
  7 Lauren Simpson            JR Ind.-Purdue-          11:37.90     2  
  8 Abbie Galloway            SO UC Davis              11:42.44     1  
 
Event 27  Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sheena Dauer              SR S.D. State            17:31.38    10  
  2 Michelle Solone           JR UC Davis              17:34.42     8  
  3 Jeannine Hagedorn         SR USF                   17:37.08     6  
  4 Amanda Olsen              SR Utah Valley           17:57.79     5  
  5 Kristen Rohde             JR Portland              18:02.66     4  
  6 Kim Conley                FR UC Davis              18:06.45     3  
  7 Becka Mansheim            SO S.D. State            18:07.11     2  
  8 Eva Gut                   JR UC Davis              18:08.95     1  
  9 Jennifer Hartford         FR USF                   18:10.87  
 10 Ariana Morey              SO USF                   18:17.06  
 11 Katie Tornberg            JR S.D. State            18:27.17  
 12 Ashley Ritchey            SO Ind.-Purdue-          18:30.59  
 13 Anita Quirino             SO Texas A&M-CC          18:37.76  
 14 Megan Poppens             JR S.D. State            18:44.23  
 15 Elise Sabin               JR Portland              18:45.73  
 16 Kelsey Kaiser             JR UC Davis              18:52.47  
 17 Alamar Cavada             SR Texas A&M-CC          18:59.57  
 18 Carrie Mueller            JR N.D. State            19:08.64  
 19 Maura Tyrrell             FR UC Davis              19:17.04  
 20 Ronnie Nagel              FR N.D. State            19:21.59  
 21 Lauren Simpson            JR Ind.-Purdue-          19:22.28  
 22 Rhielle Whetten           SO Utah Valley           19:36.54  
 23 Halah Barre               FR UC Davis              19:48.62  
 24 Lih Kuhlman               FR Portland              19:49.68  
 
Event 28  Women 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sheena Dauer              SR S.D. State            36:52.50    10  
  2 Darcy Gribble             JR Utah Valley           37:38.24     8  
  3 Ashley Ritchey            SO Ind.-Purdue-          38:01.97     6  
  4 Anita Quirino             SO Texas A&M-CC          38:55.70     5  
  5 Kathy Rice                JR Portland              39:18.34     4  
  6 Megan Poppens             JR S.D. State            39:43.34     3  
  7 Carrie Mueller            JR N.D. State            40:16.89     2  
  8 Catherine Hecker          SR Utah Valley           40:34.41     1  
 
Event 29  Women 100 Meter Hurdles
========================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Julie Elliott             SR Portland                 14.66Q -1.5  2 
  2 Emily Azevedo             SR UC Davis                 14.78Q  1.6  3 
  3 Kari Snow                 SO Utah Valley              15.02Q -1.6  1 
  4 Caroline Sheldon          SR UC Davis                 14.79q -1.5  2 
  5 Gretchen Haussler         SO UC Davis                 14.81q  1.6  3 
  6 Felicia Wacker            JR N. Colo.                 15.23q -1.5  2 
  7 Erin Zempel               JR S.D. State               15.27q  1.6  3 
  8 Robin Lee                 SO N. Colo.                 15.40q -1.6  1 
  9 Amy Purtle                SR UC Davis                 15.57  -1.6  1 
 10 Andrea Morrow             JR Texas A&M-CC             15.63  -1.6  1 
 11 Amy Uthus                 JR N.D. State               15.66  -1.5  2 
 12 Tali Slafter              FR N. Colo.                 15.73  -1.6  1 
 13 Natalie Russell           FR UC Davis                 15.73  -1.5  2 
 14 Ashley Tolson             SO Utah Valley              15.84   1.6  3 
 15 Tiffany Campbell          JR Portland                 16.14   1.6  3 
 16 Noelle Pikus-Pace         SR Utah Valley              19.61  -1.6  1 
 
Event 29  Women 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Kari Snow                 SO Utah Valley              14.48   1.0   10  
  2 Gretchen Haussler         SO UC Davis                 14.49   1.0    8  
  3 Julie Elliott             SR Portland                 14.52   1.0    6  
  4 Caroline Sheldon          SR UC Davis                 14.66   1.0    5  
  5 Emily Azevedo             SR UC Davis                 14.74   1.0    4  
  6 Erin Zempel               JR S.D. State               15.04   1.0    3  
  7 Robin Lee                 SO N. Colo.                 15.18   1.0    2  
 -- Felicia Wacker            JR N. Colo.                   DNF   1.0 
 
Event 30  Women 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Rochelle Carter           SR UC Davis               1:01.78Q  2 
  2 Amy Purtle                SR UC Davis               1:02.77Q  1 
  3 Jessica Lorson            FR UC Davis               1:02.81q  2 
  4 Karla West                SR Texas A&M-CC           1:04.87q  2 
  5 Jennifer Kishimoto        JR N. Colo.               1:05.00q  1 
  6 Natalie Russell           FR UC Davis               1:05.51q  1 
  7 Megan McKinnie            FR N. Colo.               1:05.94q  1 
  8 Ashley Adams              SO S.D. State             1:06.06q  2 
  9 Joey Collins              FR N. Colo.               1:06.31   1 
 10 Julie Elliott             SR Portland               1:07.62   1 
 11 Jocelyn Essler            JR N.D. State             1:07.77   1 
 12 Kari Snow                 SO Utah Valley            1:08.17   2 
 
Event 30  Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Rochelle Carter           SR UC Davis               1:01.30    10  
  2 Jessica Lorson            FR UC Davis               1:02.01     8  
  3 Amy Purtle                SR UC Davis               1:03.42     6  
  4 Jennifer Kishimoto        JR N. Colo.               1:03.76     5  
  5 Megan McKinnie            FR N. Colo.               1:05.43     4  
  6 Karla West                SR Texas A&M-CC           1:05.48     3  
  7 Natalie Russell           FR UC Davis               1:07.38     2  
  8 Ashley Adams              SO S.D. State             1:08.53     1  
 
Event 31  Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 N.D. State                                            46.54    10  
  2 UC Davis                                              47.10     8  
  3 Northern Colorado                                     48.81     6  
  4 Utah Valley State                                     49.35     5  
 
Event 32  Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 UC Davis                                            3:44.99    10  
  2 N.D. State                                          3:45.66     8  
  3 Northern Colorado                                   3:56.02     6  
  4 Utah Valley State                                   4:04.08     5  
  5 Texas A&M-Corpus Christi                            4:19.38     4  
 
Event 33  Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Julie Elliott             SR Portland                 1.73m    5-08.00   10  
  2 Cindy McCarroll           SR N. Colo.                 1.68m    5-06.00    8  
  3 Stephanie Marks           JR UC Davis                 1.63m    5-04.25    6  
  4 Noelle Pikus-Pace         SR Utah Valley              1.58m    5-02.25    5  
  5 Chelsea Mauck             JR UC Davis                 1.58m    5-02.25    4  
  6 Sondra Anderson           SR Utah Valley              1.53m    5-00.25    3  
 
Event 34  Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Kimberly Hilton           SR N.D. State               3.73m   12-02.75   10  
  2 Courtney Doughty          FR UC Davis                 3.13m   10-03.25    8  
  3 Leesa Henderson           SO Utah Valley              3.13m   10-03.25    6  
 -- Julie Strenkowski         SO N.D. State                  NH            
 -- Brooke Heiney             FR UC Davis                    NH            
 
Event 35  Women Long Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Cassandra Olson           SR N.D. State               6.07m   0.7  19-11.00   10  
  2 Alicia Mindermann         JR N.D. State               5.74m   0.9  18-10.00    8  
  3 Julie Elliott             SR Portland                 5.72m   0.7  18-09.25    6  
  4 Amy Uthus                 JR N.D. State               5.55m   1.2  18-02.50    5  
  5 Jade Myles                FR UC Davis                 5.45m   0.5  17-10.75    4  
  6 Felicia Wacker            JR N. Colo.                 5.39m   1.9  17-08.25    3  
  7 Lauren Titterud           JR UC Davis                 5.35m   1.2  17-06.75    2  
  8 Tali Slafter              FR N. Colo.                 5.34m   0.5  17-06.25    1  
  9 Andrea Morrow             JR Texas A&M-CC             5.30m   1.4  17-04.75 
 10 Laura Rombach             SO UC Davis                 5.14m   1.8  16-10.50 
 11 Tawny Judkins             SO Utah Valley              5.05m   1.8  16-07.00 
 12 Jona Kulesza              JR S.D. State               5.03m   2.1  16-06.00 
 13 Brooke Heiney             FR UC Davis                 4.95m   1.3  16-03.00 
 14 Kelci Naihe               SO Utah Valley              4.75m   0.7  15-07.00 
 -- Noelle Pikus-Pace         SR Utah Valley               FOUL   NWI           
 
Event 36  Women Triple Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Cassandra Olson           SR N.D. State              12.72m  -0.2  41-08.75   10  
  2 Alicia Mindermann         JR N.D. State              12.17m   0.7  39-11.25    8  
  3 Andrea Morrow             JR Texas A&M-CC            11.69m   0.7  38-04.25    6  
  4 Jade Myles                FR UC Davis                11.45m  -0.1  37-06.75    5  
  5 Robin Lee                 SO N. Colo.                11.38m   0.5  37-04.00    4  
  6 Lauren Titterud           JR UC Davis                11.10m   0.7  36-05.00    3  
  7 Jona Kulesza              JR S.D. State              10.97m  -0.3  36-00.00    2  
 
Event 37  Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Kim Gleeson               JR UC Davis                14.48m   47-06.25   10  
  2 Michelle Carter           JR S.D. State              14.17m   46-06.00    8  
  3 Noelle Pikus-Pace         SR Utah Valley             11.86m   38-11.00    6  
  4 Nicole Crone              SR Ind.-Purdue-            10.83m   35-06.50    5  
  5 Marianne King             SO Utah Valley              9.21m   30-02.75    4  
 
Event 38  Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Michelle Carter           JR S.D. State              43.04m     141-02   10  
  2 Kim Gleeson               JR UC Davis                42.77m     140-04    8  
  3 Noelle Pikus-Pace         SR Utah Valley             39.78m     130-06    6  
  4 Marianne King             SO Utah Valley             29.48m      96-09    5  
  5 Judy Sheldon              SO UC Davis                25.16m      82-06    4  
 
Event 39  Women Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Marisa Parker             JR UC Davis                47.19m     154-10   10  
  2 Kim Gleeson               JR UC Davis                46.19m     151-06    8  
  3 Judy Sheldon              SO UC Davis                43.32m     142-01    6  
  4 Nicole Crone              SR Ind.-Purdue-            43.06m     141-03    5  
 
Event 40  Women Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Kelley Cobb               SR N. Colo.                44.27m     145-03   10  
  2 Caroline Sheldon          SR UC Davis                39.66m     130-01    8  
  3 Carrie Rossow             SR N.D. State              38.49m     126-03    6  
  4 Noelle Pikus-Pace         SR Utah Valley             36.63m     120-02    5  
  5 Carrie Pon                JR UC Davis                33.46m     109-09    4  
  6 Courtney Doughty          FR UC Davis                32.38m     106-03    3  
  7 Nicole Crone              SR Ind.-Purdue-            31.69m     104-00    2  
  8 Babette Kimes             JR Ind.-Purdue-            30.12m      98-10    1  
  9 Melynne King              FR Utah Valley             29.41m      96-06 
 10 Marianne King             SO Utah Valley             25.17m      82-07 
 
                    Women - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) UC Davis                   219        2) N.D. State                141   
    3) Utah Valley State          106        4) South Dakota State         93   
    5) Northern Colorado           64        6) Portland                   35   
    7) Ind.-Purdue-Ft. Wayne       25        8) Texas A&M-Corpus Christi   21   
    9) San Francisco               16                                           
 
                    Men - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) N.D. State                 245.50     2) UC Davis                  171   
    3) South Dakota State          88        4) Texas A&M-Corpus Christi   73   
    5) Portland                    63        6) Northern Colorado          60.50
    7) Utah Valley State           50