Four Schools Double-Up At Aggie Wrestling Open

Michael Font won his first three matches to earn a spot in the finals at 165. <br>(Wayne Tilcock, Davis Enterprise)
 
Michael Font won his first three matches to earn a spot in the finals at 165.
(Wayne Tilcock, Davis Enterprise)
 

Jan. 11, 2003

DAVIS, Calif. - San Francisco State, Boise State, Air Force and the University of Pennsylvania each won two weight classes on Saturday during the 17th Annual Aggie Wrestling Open at Hickey Gym.

Michael Font finished second at 165 for UC Davis, Jason Paul was third at 285 and Cris Brines placed fifth at 141.

Saturday's all-day tournament featured nearly 225 wrestlers. No team scores were kept.

Four schools each captured titles at the non-scoring open tournament, which featured nearly 225 wrestlers. San Francisco State had winners at 125 with Joey Bareng - who beat top-seeded Heath McKim of Air Force, 4-3, in the finals - and at 184 where Mauricio Wright won for the fourth straight year with a 10-7 win over Columbia's Kirk Davis.

Boise State had winners with Jesse Brock at 133 and K.C. Welsh at 197. Brock beat Urijah Faber in the title matchup, 4-1, while Welsh scored a 12-4 major decision against Paul Velekei of Penn. Faber is a UC Davis wrestler who competed unattached.

Chris Bennett scored Air Force's first championship of the meet when he downed Doug McGraw of Penn, 2-1, at 141 pounds while heavyweight Kevin Hoy edged Matt Feast of Penn, 5-4, to claim another title. Penn picked up titles from Jody Giuricich of Penn, who beat Columbia's Erick Norgaard, 9-6, and from Matt Herrington at 174, who had a 10-2 victory over Air Force's Sam Sherertz.

Font had UC Davis' highest finish of the day, scoring a technical fall win over Dan Gianoutsas of Cal St. Bakersfield, a 19-5 major decision against unattached Brian Berry and a 4-3 win against unattached Brody Barrios. He lost to Matt Palmer of Columbia in the finals, 11-4.

Paul had victories over Joshua Padilla (Pima) and Shawn Ritzenhaler of Stanford before losing to Penn's Matt Feast and dropping into the wrestleback bracket. He edged Justin Moody for third place with a 3-2 win in overtime. Brines went 4-2 to claim fifth palce, scoring three wins by decision.

 

 

?e saw some things that we need to work on,?said UC Davis coach Lennie Zalesky. ?verall, with our younger guys doing well and the tough competition, I thought we had a pretty good day.

Other Aggie wrestlers included Mike Anderson, who went 2-2 at 141.

UC Davis travels to face Portland State (1 p.m.) and Oregon (7 p.m.) on Friday before facing Oregon State on Saturday at 7 in a trio of Pac-10 Conference matchups.

Untitled Document

17th Annual Aggie Wrestling Open
Davis, Calif.

Wt: 125 Championship - 1st round Jack Anaya, Bakersfield, Dec Frank Sanchez, Cal St. Fullerton, 7-2 Issac Pumajero, Menlo College, M-Dec Brandon Gushikan, Cal St. Fullerton, 8-0 Justin Pichardo, unattached, Dec Joel Mittleman, unattached, 7-3 Chris Hammer, University Of Nevada Club, Def William Reick, Unattached, 4-2 INJ Logan Ingram, unattached, M-Dec Mike Crooks, Penn, 13-2

Championship - 2nd round Heath Mckim, Air Force, Dec Jack Anaya, Bakersfield, 4-2 Brian Watanabe, San Francisco State, Dec Brock Zollinger, unattached, 3-1 Issac Pumajero, Menlo College, Dec Mike Silengo, Penn, 8-2 Justin Pichardo, unattached, Dec Nathan Peterson, Stanford, 3-2 Daniel Green, Columbia, Dec Chris Hammer, University Of Nevada Club, 2-1 Joey Bareng, San Francisco State, Dec Jeff Sato, unattached, 4-2 Juan Ramerez, unattached, Dec David Villargran, Bakersfield, 4-2 OT Mat Valenti, Penn, T-Fall Logan Ingram, unattached, 15-0 (2:30)   Consolation - 2nd round Logan Ingram, unattached, Dec Frank Sanchez, Cal St. Fullerton, 1-0 Jeff Sato, unattached, Dec Brandon Gushikan, Cal St. Fullerton, 1-0 Joel Mittleman, unattached, Fall Chris Hammer, University Of Nevada Club, 3:40 Nathan Peterson, Stanford, Def William Reick, Unattached, INJURY Jack Anaya, Bakersfield, M-Dec Mike Crooks, Penn, 11-3

Championship - Quarterfinals Heath Mckim, Air Force, Dec Brian Watanabe, San Francisco State, 8-2 Issac Pumajero, Menlo College, Dec Justin Pichardo, unattached, 6-3 Joey Bareng, San Francisco State, Dec Daniel Green, Columbia, 6-4 Mat Valenti, Penn, M-Dec Juan Ramerez, unattached, 11-2

Consolation - 3rd round Logan Ingram, unattached, Dec David Villargran, Bakersfield, 7-5 Joel Mittleman, unattached, Dec Jeff Sato, unattached, 7-0 Nathan Peterson, Stanford, Dec Mike Silengo, Penn, 2-0 Jack Anaya, Bakersfield, M-Dec Brock Zollinger, unattached, 11-3

Consolation - 4th round Justin Pichardo, unattached, Dec Logan Ingram, unattached, 3-2 Joel Mittleman, unattached, Dec Brian Watanabe, San Francisco State, 12-5 Nathan Peterson, Stanford, M-Dec Juan Ramerez, unattached, 9-0 Daniel Green, Columbia, Dec Jack Anaya, Bakersfield, 5-4

Championship - Semifinals Heath Mckim, Air Force, Dec Issac Pumajero, Menlo College, 9-5 Joey Bareng, San Francisco State, Dec Mat Valenti, Penn, 5-4

Consolation - 5th round Joel Mittleman, unattached, Dec Justin Pichardo, unattached, 5-1 Daniel Green, Columbia, Dec Nathan Peterson, Stanford, 6-3

Consolation - Semifinals Mat Valenti, Penn, Dec Joel Mittleman, unattached, 3-2 Issac Pumajero, Menlo College, Dec Daniel Green, Columbia, 7-2

Finals 5th - Joel Mittleman, unattached, Dec Daniel Green, Columbia, 11-10 3rd - Mat Valenti, Penn, Dec Issac Pumajero, Menlo College, 8-4 1st - Joey Bareng, San Francisco State, Dec Heath Mckim, Air Force, 4-3

Wt: 133 Championship - 1st round Matt Schumm, unattached, Dec Josh Brown, unattached, 6-2 Matt Eveleth, Penn, T-Fall Sterling Cornfield, Unattached, 17-2 Jose Sanchez, Menlo College, M-Dec Rodrigo Nagle, Embry Riddle, 14-4 Chris Osian, San Francisco State, Dec Mike Roggencamp, Oregon, 5-3 Tony Franco, unattached, M-Dec Javier Juarez, Fresno State, 12-3 Donald Lockett, San Francisco State, Dec Derek Moore, unattached, 8-7 Darrell Vasquez, unattached, Def Camilo Gonzalea, University Of Nevada Club, INJURY

Championship - 2nd round Urijah Faber, unattached, T-Fall Matt Schumm, unattached, 20-5 Paul Gross, unattached, Dec Brian Love, Embry Riddle, 4-1 Matt Benza, Air Force, Dec Matt Eveleth, Penn, 4-3 Steve Popovitch, Columbia, Fall Jose Sanchez, Menlo College, NA (2ND RD) Jordon Ottow, Southern Oregon, M-Dec Chris Osian, San Francisco State, 8-0 Tony Franco, unattached, Dec Chris Sanshez, Cal St. Fullerton, 10-4 David Espinoza, unattached, Dec Donald Lockett, San Francisco State, 5-3 Jesse Brock, Boise State, Dec Darrell Vasquez, unattached, 2-1

Consolation - 2nd round Darrell Vasquez, unattached, Forf Josh Brown, unattached, INJURY Sterling Cornfield, Unattached, Dec Chris Sanshez, Cal St. Fullerton, 7-3 Rodrigo Nagle, Embry Riddle, Dec Chris Osian, San Francisco State, 5-2 Jose Sanchez, Menlo College, Dec Mike Roggencamp, Oregon, 8-1 Matt Eveleth, Penn, Dec Javier Juarez, Fresno State, 8-5 Derek Moore, unattached, Dec Brian Love, Embry Riddle, 7-0 Camilo Gonzalea, University Of Nevada Club, M-Dec Matt Schumm, unattached, 15-4

Championship - Quarterfinals Urijah Faber, unattached, Dec Paul Gross, unattached, 7-1 Matt Benza, Air Force, Dec Steve Popovitch, Columbia, 6-4 Tony Franco, unattached, Dec Jordon Ottow, Southern Oregon, 3-2 Jesse Brock, Boise State, Dec David Espinoza, unattached, 8-5

Consolation - 3rd round Darrell Vasquez, unattached, Dec Donald Lockett, San Francisco State, 11-5 Rodrigo Nagle, Embry Riddle, Dec Sterling Cornfield, Unattached, 3-2 Jose Sanchez, Menlo College, Fall Matt Eveleth, Penn, 2:10 Derek Moore, unattached, Def Camilo Gonzalea, University Of Nevada Club

Consolation - 4th round Darrell Vasquez, unattached, Forf Steve Popovitch, Columbia, Paul Gross, unattached, Fall Rodrigo Nagle, Embry Riddle, 1:45 David Espinoza, unattached, Dec Jose Sanchez, Menlo College, 7-4 Derek Moore, unattached, Dec Jordon Ottow, Southern Oregon, 6-

Championship - Semifinals Urijah Faber, unattached, T-Fall Matt Benza, Air Force, 25-6 Jesse Brock, Boise State, Dec Tony Franco, unattached, 4-3

Consolation - 5th round Darrell Vasquez, unattached, Dec Paul Gross, unattached, 9-3 Derek Moore, unattached, Dec David Espinoza, unattached, 9-4

Consolation - Semifinals Tony Franco, unattached, Def Darrell Vasquez, unattached, INJURY DEF Matt Benza, Air Force, Dec Derek Moore, unattached, 12-10

Finals 5th - Derek Moore, unattached, Forf Darrell Vasquez, unattached, INGURY 3rd - Tony Franco, unattached, M-Dec Matt Benza, Air Force, 12-4 1st - Jesse Brock, Boise State, Dec Urijah Faber, unattached, 4-1

Wt: 141 Championship - 2nd round Doug McGraw, Penn, Dec Steve Esparza, unattached, 1-0 David Roberts, unattached, T-Fall John Lugo, Oregon, 20-5 Kevin Jones, unattached, Dec Eugene Garza, unattached, 8-5 Garrett Spooner, Fresno State, Fall Jarred Waller, San Francisco State, 0:58 Oscar Frias, Southern Oregon, M-Dec Bryan Foss, Princeton, 10-1 Cesar Correa, Aggie Wrestling Club, Dec Arash Najafi, Columbia, 4-3 Matt Frank, Menlo College, Dec Mat Maldonado, Bakersfield, 8-5 Cris Brines, UC Davis, Dec Shawn Haratani, unattached, 7-5 Christian Franco, Penn, Fall Aaron Ramerez, Fresno State, NA Mike Plett, Bakersfield, M-Dec Eli Harper, University Of Nevada Club, 17-3 K.C. Stokes, unattached, Dec Dan Herb, Southern Oregon, 7-1 Mike Anderson, UC Davis, M-Dec Brendon Doyle, Bakersfield, 14-0 Russell Miura, Cal St. Fullerton, Dec Ryan Hernandez, Embry Riddle, 8-2 Pacifico Garcia, San Francisco State, M-Dec Freeborn Mondello, Southern Oregon, 17-7 Matt Fleming, Aggie Wrestling Club, Fall Drew Lebed, Columbia, 1:27 Chris Bennett, Air Force, Dec Tommy Owen, Minnesota, 6-2

Championship - 3rd round Doug McGraw, Penn, Dec David Roberts, unattached, 8-6 Garrett Spooner, Fresno State, Dec Kevin Jones, unattached, 5-3 Oscar Frias, Southern Oregon, Dec Cesar Correa, Aggie Wrestling Club, 6-4 Cris Brines, UC Davis, Dec Matt Frank, Menlo College, 7-3 Christian Franco, Penn, Fall Mike Plett, Bakersfield, 0:50 Mike Anderson, UC Davis, T-Fall K.C. Stokes, unattached, 16-0 Russell Miura, Cal St. Fullerton, Fall Pacifico Garcia, San Francisco State, 2:36 Chris Bennett, Air Force, M-Dec Matt Fleming, Aggie Wrestling Club, 14-4

Consolation - 3rd round Mat Maldonado, Bakersfield, Dec Shawn Haratani, unattached, 10-7 Arash Najafi, Columbia, Dec Bryan Foss, Princeton, 5-0 Eugene Garza, unattached, Dec Jarred Waller, San Francisco State, 2-1 Steve Esparza, unattached, Fall John Lugo, Oregon, 4:25 Tommy Owen, Minnesota, T-Fall Drew Lebed, Columbia, 15-0 (2:15) Freeborn Mondello, Southern Oregon, Dec Ryan Hernandez, Embry Riddle, 11-5 Brendon Doyle, Bakersfield, Dec Dan Herb, Southern Oregon, 8-4 Aaron Ramerez, Fresno State, Dec Eli Harper, University Of Nevada Club, 3-1

Consolation - 4th round K.C. Stokes, unattached, Dec Mat Maldonado, Bakersfield, 9-7 Arash Najafi, Columbia, Fall Mike Plett, Bakersfield, 1:55 Eugene Garza, unattached, Dec Matt Fleming, Aggie Wrestling Club, 6-2 Steve Esparza, unattached, Dec Pacifico Garcia, San Francisco State, 7-2 Tommy Owen, Minnesota, Dec Kevin Jones, unattached, 13-6 David Roberts, unattached, T-Fall Freeborn Mondello, Southern Oregon, 20-5 (4:07) Matt Frank, Menlo College, Dec Brendon Doyle, Bakersfield, 6-3 Cesar Correa, Aggie Wrestling Club, Dec Aaron Ramerez, Fresno State, 8-3

Championship - Semifinals Doug McGraw, Penn, Dec Garrett Spooner, Fresno State, 8-6 Cris Brines, UC Davis, Dec Oscar Frias, Southern Oregon, 10-8 Christian Franco, Penn, Dec Mike Anderson, UC Davis, 7-5 Chris Bennett, Air Force, Dec Russell Miura, Cal St. Fullerton, 6-1

Consolation - 5th round K.C. Stokes, unattached, Dec Arash Najafi, Columbia, 7-6 Steve Esparza, unattached, Dec Eugene Garza, unattached, 7-2 Tommy Owen, Minnesota, Fall David Roberts, unattached, 1:30 Cesar Correa, Aggie Wrestling Club, Dec Matt Frank, Menlo College, 4-2

Consolation - 6th round Garrett Spooner, Fresno State, Fall K.C. Stokes, unattached, 145 Oscar Frias, Southern Oregon, Dec Steve Esparza, unattached, 15-9 Tommy Owen, Minnesota, Dec Mike Anderson, UC Davis, 7-3 Russell Miura, Cal St. Fullerton, Dec Cesar Correa, Aggie Wrestling Club, 1-0

Consolation - 7th round Oscar Frias, Southern Oregon, Fall Garrett Spooner, Fresno State, 1:15 Tommy Owen, Minnesota, Dec Russell Miura, Cal St. Fullerton, 11-4

Championship - Semifinals Doug McGraw, Penn, Dec Cris Brines, UC Davis, 8-1 Chris Bennett, Air Force, Dec Christian Franco, Penn, 7-3

Consolation - Semifinals Oscar Frias, Southern Oregon, Fall Christian Franco, Penn, 5:45 Tommy Owen, Minnesota, Dec Cris Brines, UC Davis, 7-1

Finals 5th - Cris Brines, UC Davis, Forf Christian Franco, Penn, INJURY Tommy Owen, Minnesota, M-Dec Oscar Frias, Southern Oregon, 14-6 Chris Bennett, Air Force, Dec Doug McGraw, Penn, 2-1

Wt: 149 Championship - 1st round Roberto Vargas, Bakersfield, Dec Luke Santos, San Francisco State, 4-3 Nickolas Saldivar, Menlo College, Dec Scott Garcia, Lassen Junior College, 6-1 Ricky Turk, Columbia, Dec Ray Blake, unattached, 9-4 Spencer Wright, Aggie Wrestling Club, Fall Jeff Farnes, Southern Oregon, 2:20 Scott Thometz, unattached, Fall Geoff Golberg, Penn, 1:45 Alden Lee, University Of Nevada Club, Dec Carlo Franciotti, unattached, 7-5

Championship - 2nd round Jody Giuricich, Penn, Dec Roberto Vargas, Bakersfield, 3-0 Dan Mousetis, Penn, Fall Matthew Piselli, Princeton, 1:11 Jacob Salas, unattached, M-Dec Nickolas Saldivar, Menlo College, 14-6 Josh Peterson, Air Force, Dec Ricky Turk, Columbia, 5-2 Danny Cadwallader, Embry Riddle, Dec Spencer Wright, Aggie Wrestling Club, 6-4 Scott Thometz, unattached, Dec Zack Hensley, Stanford, 4-2 Jared Schuh, Cal St. Fullerton, Dec Matt Pierce, Columbia, 6-1 Erik Norgaard, Columbia, Dec Alden Lee, University Of Nevada Club, 5-2

Consolation - 2nd round Luke Santos, San Francisco State, Dec Alden Lee, University Of Nevada Club, 8-4 Zack Hensley, Stanford, Fall Scott Garcia, Lassen Junior College, 3:45 Ray Blake, unattached, M-Dec Spencer Wright, Aggie Wrestling Club, 11-0 Ricky Turk, Columbia, Fall Jeff Farnes, Southern Oregon, 2:40 Nickolas Saldivar, Menlo College, Fall Geoff Golberg, Penn, NA (2ND PD) Roberto Vargas, Bakersfield, Def Carlo Franciotti, unattached, INJURY

Championship - Quarterfinals Jody Giuricich, Penn, Dec Dan Mousetis, Penn, 3-0 Jacob Salas, unattached, Dec Josh Peterson, Air Force, 10-5 Scott Thometz, unattached, Dec Danny Cadwallader, Embry Riddle, 1-0 Erik Norgaard, Columbia, Dec Jared Schuh, Cal St. Fullerton, 4-0

Consolation - 3rd round Luke Santos, San Francisco State, M-Dec Matt Pierce, Columbia, 15-1 Ray Blake, unattached, M-Dec Zack Hensley, Stanford, 13-3 Nickolas Saldivar, Menlo College, M-Dec Ricky Turk, Columbia, 15-5 Roberto Vargas, Bakersfield, Dec Matthew Piselli, Princeton, 6-0

Consolation - 4th round Luke Santos, San Francisco State, Fall Josh Peterson, Air Force, 350 Dan Mousetis, Penn, Dec Ray Blake, unattached, 10-4 Jared Schuh, Cal St. Fullerton, Dec Nickolas Saldivar, Menlo College, 6-5 Roberto Vargas, Bakersfield, M-Dec Danny Cadwallader, Embry Riddle, 11-0

Championship - Semifinals Jody Giuricich, Penn, Fall Jacob Salas, unattached, 3:15 Erik Norgaard, Columbia, M-Dec Scott Thometz, unattached, 9-0

Consolation - 5th round Dan Mousetis, Penn, Dec Luke Santos, San Francisco State, 4-2 Roberto Vargas, Bakersfield, Def Jared Schuh, Cal St. Fullerton, INJURY

Consolation - Semifinals Dan Mousetis, Penn, Dec Scott Thometz, unattached, 8-6 Roberto Vargas, Bakersfield, Forf Jacob Salas, unattached, INJURY

Finals 5th - Scott Thometz, unattached, Forf Jacob Salas, unattached, INJURY 3rd - Roberto Vargas, Bakersfield, Dec Dan Mousetis, Penn, 8-6 1st - Jody Giuricich, Penn, Dec Erik Norgaard, Columbia, 9-6

Wt: 157 Championship - 1st round Ben Cameron, University Of Nevada Club, T-Fall Richard Corrigan, Embry Riddle, 16-1 Devin Mesanko, Columbia, Dec Scott Woods, Oregon, 7-1 Josh Medina, Pima College, M-Dec Dan Markiewicz, Princeton, 10-2 Russell Brunson, Boise State, T-Fall Russell Kairouz, Aggie Wrestling Club, 18-1 Shane Siebert, Fresno State, Fall Golden Baker, Columbia, 3:30 T.J. Ferguson, unattached, Dec Cleveland Berto, San Francisco State, 9-8 David Garcia, Bakersfield, Dec Scott Meyer, Cal St. Fullerton, 20-15 Tanner Betsinger, Air Force, Dec Scott Cohen, Aggie Wrestling Club, 5-2

Championship - 2nd round Jeremiah Jarvis, unattached, Dec Ben Cameron, University Of Nevada Club, 13-9 Devin Mesanko, Columbia, Dec Sohail Abrahimzadeh, Cal St. Fullerton, 6-0 Josh Medina, Pima College, Dec Jimmy Grouchowsky, Southern Oregon, 7-5 Russell Brunson, Boise State, Dec Joey Martinez, Menlo College, 5-3 Dustin Tillman, Columbia, Dec Shane Siebert, Fresno State, 10-8 Brett Vanderveer, Penn, M-Dec T.J. Ferguson, unattached, 16-5 Frank Richmond, unattached, Fall David Garcia, Bakersfield, 0:32 Matt Gentry, Stanford, M-Dec Tanner Betsinger, Air Force, 11-1

Consolation - 2nd round Tanner Betsinger, Air Force, Dec Richard Corrigan, Embry Riddle, 6-2 Scott Woods, Oregon, Dec David Garcia, Bakersfield, 9-8 T.J. Ferguson, unattached, Dec Dan Markiewicz, Princeton, 9-4 Shane Siebert, Fresno State, Fall Russell Kairouz, Aggie Wrestling Club, 2:50 Joey Martinez, Menlo College, Dec Golden Baker, Columbia, 6-1 Jimmy Grouchowsky, Southern Oregon, Dec Cleveland Berto, San Francisco State, 5-2 Sohail Abrahimzadeh, Cal St. Fullerton, Dec Scott Meyer, Cal St. Fullerton, 3-2 Ben Cameron, University Of Nevada Club, Dec Scott Cohen, Aggie Wrestling Club, 7-1

Championship - Quarterfinals Devin Mesanko, Columbia, Dec Jeremiah Jarvis, unattached, 10-6 Josh Medina, Pima College, Dec Russell Brunson, Boise State, 7-5 Dustin Tillman, Columbia, Dec Brett Vanderveer, Penn, 5-0 Matt Gentry, Stanford, M-Dec Frank Richmond, unattached, 9-1

Consolation - 3rd round Scott Woods, Oregon, Dec Tanner Betsinger, Air Force, 8-1 T.J. Ferguson, unattached, Forf Shane Siebert, Fresno State, INJ Joey Martinez, Menlo College, Dec Jimmy Grouchowsky, Southern Oregon, 5-2 Ben Cameron, University Of Nevada Club, Dec Sohail Abrahimzadeh, Cal St. Fullerton, 6-0

Consolation - 4th round Russell Brunson, Boise State, Dec Scott Woods, Oregon, 3-2 Jeremiah Jarvis, unattached, Fall T.J. Ferguson, unattached, 320 Frank Richmond, unattached, Dec Joey Martinez, Menlo College, 11-8 Brett Vanderveer, Penn, Dec Ben Cameron, University Of Nevada Club, 4-2

Championship - Semifinals Josh Medina, Pima College, Dec Devin Mesanko, Columbia, 3-2 Matt Gentry, Stanford, Dec Dustin Tillman, Columbia, 9-7

Consolation - 5th round Jeremiah Jarvis, unattached, Fall Russell Brunson, Boise State, 5:55 Brett Vanderveer, Penn, Dec Frank Richmond, unattached, 5-4

Consolation - Semifinals Jeremiah Jarvis, unattached, Dec Dustin Tillman, Columbia, 13-10 Brett Vanderveer, Penn, Forf Devin Mesanko, Columbia, 7-4

Finals 5th - Dustin Tillman, Columbia, Dec Devin Mesanko, Columbia, 9-7 3rd - Jeremiah Jarvis, unattached, Dec Brett Vanderveer, Penn, 3-1 1st - Matt Gentry, Stanford, Dec Josh Medina, Pima College, 7-5

Wt: 165 Championship - 1st round Leonel Sanchez, Cal St. Fullerton, M-Dec Torry Taylor, Boise State, 13-5 Christian Arellano, Bakersfield, Dec Pat Cadwallader, Embry Riddle, 4-2 David Rivera, Embry Riddle, Dec John Garfinkel, Stanford, 4-2 Dan Gianoutsas, Bakersfield, T-Fall Bryan Freeman, Cal St. Fullerton, 20-5 Brian Perry, unattached, Dec Jessie Fouch, unattached, 5-1 Josh McDonald, San Francisco State, Dec Mike Badicke, Oregon, 5-3 Matt DeNichilo, Princeton, Dec Steve Gee, unattached, 4-2

Championship - 2nd round Matt Palmer, Columbia, Dec Leonel Sanchez, Cal St. Fullerton, 10-4 Sean Sheets, Fresno State, M-Dec Blaine Brown, Air Force, 9-0 Garrett Johnston, Stanford, Dec Christian Arellano, Bakersfield, 5-2 David Rivera, Embry Riddle, Dec Eddie Lucatero, Menlo College, 7-3 Mike Font, UC Davis, T-Fall Dan Gianoutsas, Bakersfield, 20-3 Brian Perry, unattached, Dec Rich Ferguson, Penn, 6-5 Josh McDonald, San Francisco State, Dec Brian Bacher, unattached, 5-1 Brody Barrios, unattached, Fall Matt DeNichilo, Princeton, 0:39

Consolation - 2nd round Torry Taylor, Boise State, Dec Matt DeNichilo, Princeton, 14-7 Pat Cadwallader, Embry Riddle, Dec Rich Ferguson, Penn, 4-3 John Garfinkel, Stanford, M-Dec Dan Gianoutsas, Bakersfield, 13-3 Eddie Lucatero, Menlo College, M-Dec Bryan Freeman, Cal St. Fullerton, 11-3 Christian Arellano, Bakersfield, Dec Jessie Fouch, unattached, 3-1 Blaine Brown, Air Force, Dec Mike Badicke, Oregon, 12-5 Leonel Sanchez, Cal St. Fullerton, Dec Steve Gee, unattached, 5-3

Championship - Quarterfinals Matt Palmer, Columbia, M-Dec Sean Sheets, Fresno State, 9-0 David Rivera, Embry Riddle, Dec Garrett Johnston, Stanford, 7-3 Mike Font, UC Davis, M-Dec Brian Perry, unattached, 19-5 Brody Barrios, unattached, Dec Josh McDonald, San Francisco State, 3-0

Consolation - 3rd round Torry Taylor, Boise State, Dec Brian Bacher, unattached, 3-1 Pat Cadwallader, Embry Riddle, Dec John Garfinkel, Stanford, 3-2 Eddie Lucatero, Menlo College, Dec Christian Arellano, Bakersfield, 6-3 Leonel Sanchez, Cal St. Fullerton, Dec Blaine Brown, Air Force, 11-7

Consolation - 4th round Torry Taylor, Boise State, Dec Garrett Johnston, Stanford, 11-5 Pat Cadwallader, Embry Riddle, Dec Sean Sheets, Fresno State, 6-2 Josh McDonald, San Francisco State, Dec Eddie Lucatero, Menlo College, 6-4 Leonel Sanchez, Cal St. Fullerton, M-Dec Brian Perry, unattached, 11-2

Championship - Semifinals Matt Palmer, Columbia, Dec David Rivera, Embry Riddle, 5-2 Mike Font, UC Davis, Dec Brody Barrios, unattached, 4-3

Consolation - 5th round Pat Cadwallader, Embry Riddle, Fall Torry Taylor, Boise State, 4:15 Leonel Sanchez, Cal St. Fullerton, Fall Josh McDonald, San Francisco State, 1:05

Consolation - Semifinals Brody Barrios, unattached, Dec Pat Cadwallader, Embry Riddle, 3-1 Leonel Sanchez, Cal St. Fullerton, Fall David Rivera, Embry Riddle, 2:20

Finals 5th - David Rivera, Embry Riddle, Forf Pat Cadwallader, Embry Riddle, INJURY 3rd - Brody Barrios, unattached, Dec Leonel Sanchez, Cal St. Fullerton, 3-0 1st - Matt Palmer, Columbia, Dec Mike Font, UC Davis, 11-4

Wt: 174 Championship - 1st round Ben Gilliand, Boise State, Def Jeff Dahl, Menlo College, Michael Cordson, San Francisco State, Dec Eliot Kelly, Aggie Wrestling Club, 4-0 Dan Schon, unattached, Fall Ryan Lindenblatt, Aggie Wrestling Club, 5:32 Jon Brandon, Cal St. Fullerton, Dec James Mannenbach, Southern Oregon, 13-10 Casey Flaherty, Minnesota, DQ Sam Stoddart, Southern Oregon, Dustin Whiles, Penn, Fall Danny Dahl, San Francisco State, (2ND RD) Josh Fitzgerald, Southern Oregon, Dec Sven Hefemeister, Columbia, 13-6 Harold Penson, Stanford, Fall Moise Mongy, University Of Nevada Club, 3:45 Will Falvey, Menlo College, Fall Sam Kuntz, Columbia, 5:15

Championship - 2nd round Sam Sherertz, Air Force, Fall Ben Gilliand, Boise State, 3:59 Dan Schon, unattached, Dec Michael Cordson, San Francisco State, 4-2 Greg Hallahan, Penn, Dec Jon Brandon, Cal St. Fullerton, 10-3 Ryan Hagen, Stanford, Dec Casey Flaherty, Minnesota, 3-1 Nick Carrier, Columbia, Fall Dustin Whiles, Penn, 3:25 Josh Fitzgerald, Southern Oregon, T-Fall Chris Fickes, Aggie Wrestling Club, 18-3 NT Harold Penson, Stanford, Fall Devin Safer, unattached, 1:15 Matt Herrington, Penn, Fall Will Falvey, Menlo College, 1:55

Consolation - 1st round Eliot Kelly, Aggie Wrestling Club, Fall Ryan Lindenblatt, Aggie Wrestling Club, 1:27

Consolation - 2nd round Will Falvey, Menlo College, DQ Jeff Dahl, Menlo College, Eliot Kelly, Aggie Wrestling Club, Fall Devin Safer, unattached, 0:15 James Mannenbach, Southern Oregon, Dec Chris Fickes, Aggie Wrestling Club, 9-3 Dustin Whiles, Penn, DQ Sam Stoddart, Southern Oregon, Casey Flaherty, Minnesota, Fall Danny Dahl, San Francisco State, 2:21 Jon Brandon, Cal St. Fullerton, Fall Sven Hefemeister, Columbia, NO TIME Michael Cordson, San Francisco State, M-Dec Moise Mongy, University Of Nevada Club, 13-4 Ben Gilliand, Boise State, Dec Sam Kuntz, Columbia, 10-7

Championship - Quarterfinals Sam Sherertz, Air Force, M-Dec Dan Schon, unattached, 15-3 Greg Hallahan, Penn, Dec Ryan Hagen, Stanford, 1-0 Nick Carrier, Columbia, Dec Josh Fitzgerald, Southern Oregon, 5-1 Matt Herrington, Penn, Dec Harold Penson, Stanford, 8-6

Consolation - 3rd round Will Falvey, Menlo College, M-Dec Eliot Kelly, Aggie Wrestling Club, 8-0 Dustin Whiles, Penn, Dec James Mannenbach, Southern Oregon, 12-6 Jon Brandon, Cal St. Fullerton, Dec Casey Flaherty, Minnesota, 8-6 Michael Cordson, San Francisco State, Dec Ben Gilliand, Boise State, 11-6

Consolation - 4th round Ryan Hagen, Stanford, Dec Will Falvey, Menlo College, 7-2 Dustin Whiles, Penn, Dec Dan Schon, unattached, 2-1 Harold Penson, Stanford, Fall Jon Brandon, Cal St. Fullerton, 2:35 Josh Fitzgerald, Southern Oregon, Dec Michael Cordson, San Francisco State, 4-3

Championship - Semifinals Sam Sherertz, Air Force, Dec Greg Hallahan, Penn, 5-3 Matt Herrington, Penn, Fall Nick Carrier, Columbia, 3:00

Consolation - 5th round Ryan Hagen, Stanford, Dec Dustin Whiles, Penn, 7-0 Harold Penson, Stanford, Dec Josh Fitzgerald, Southern Oregon, 7-1

Consolation - Semifinals Ryan Hagen, Stanford, Dec Nick Carrier, Columbia, 3-2 Greg Hallahan, Penn, Dec Harold Penson, Stanford, 2-1

Finals 5th - Harold Penson, Stanford, M-Dec Nick Carrier, Columbia, 13-0 3rd - Ryan Hagen, Stanford, Dec Greg Hallahan, Penn, 5-2 1st - Matt Herrington, Penn, M-Dec Sam Sherertz, Air Force, 10-2

Wt: 184 Championship - 1st round Nathaniel Auguston, Embry Riddle, Fall Kurt Russell, Bakersfield, 3:00

Championship - 2nd round Mauricio Wright, San Francisco State, M-Dec Nathaniel Auguston, Embry Riddle, 11-3 Danny Curtis, University Of Nevada Club, Dec Dustin Fisher, Oregon, 10-3 Dan Price, unattached, Fall Eric Smith, Boise State, 3:05 Brenden McLean, Air Force, Dec Larry Ozowara, Stanford, 4-3 Ethan Bullock, Penn, Dec Evan Hendrix, UC Davis, 3-1 Anthony Rubalcava, Fresno State, M-Dec Mark Egesdal, Stanford, 8-0 Josiah Jensen, unattached, T-Fall Matt Smith, Penn, 17-2 Kirk Davis, Columbia, Dec Jeff Dahl, Menlo College, 5-1

Consolation - 2nd round Jeff Dahl, Menlo College, Forf Kurt Russell, Bakersfield, INJURY

Championship - Quarterfinals Mauricio Wright, San Francisco State, Dec Danny Curtis, University Of Nevada Club, 10-3 Brenden McLean, Air Force, Dec Dan Price, unattached, 6-5 Ethan Bullock, Penn, Dec Anthony Rubalcava, Fresno State, 4-3 Kirk Davis, Columbia, Dec Josiah Jensen, unattached, 1-0

Consolation - 3rd round Jeff Dahl, Menlo College, Forf Matt Smith, Penn, INJURY Evan Hendrix, UC Davis, Dec Mark Egesdal, Stanford, 7-5 Eric Smith, Boise State, Dec Larry Ozowara, Stanford, 8-6 Nathaniel Auguston, Embry Riddle, Dec Dustin Fisher, Oregon, 7-1

Consolation - 4th round Jeff Dahl, Menlo College, Fall Dan Price, unattached, NA (1ST RD) Evan Hendrix, UC Davis, Dec Danny Curtis, University Of Nevada Club, 5-4 Eric Smith, Boise State, Fall Josiah Jensen, unattached, 5:50 Nathaniel Auguston, Embry Riddle, Dec Anthony Rubalcava, Fresno State, 6-3

Championship - Semifinals Mauricio Wright, San Francisco State, T-Fall Brenden McLean, Air Force, 16-0 2:15 Kirk Davis, Columbia, Dec Ethan Bullock, Penn, 11-6

Consolation - 5th round Jeff Dahl, Menlo College, Dec Evan Hendrix, UC Davis, 5-0 Nathaniel Auguston, Embry Riddle, Dec Eric Smith, Boise State, 11-4

Consolation - Semifinals Ethan Bullock, Penn, Dec Jeff Dahl, Menlo College, 2-1 (SD) Nathaniel Auguston, Embry Riddle, Dec Brenden McLean, Air Force, 4-2

Finals 5th - Jeff Dahl, Menlo College, Dec Brenden McLean, Air Force, 4-1 3rd - Nathaniel Auguston, Embry Riddle, Dec Ethan Bullock, Penn, 9-4 1st - Mauricio Wright, San Francisco State, Dec Kirk Davis, Columbia, 10-7  

Wt: 197 Championship - 1st round Brandon Colvin, Aggie Wrestling Club, Dec John Padilla, Pima College, 6-5 Robert Charlton, Embry Riddle, Dec Eric Parker, Bakersfield, 4-3 Benjamin Tecmire, Columbia, Fall Kris Schwartz, University Of Nevada Club, 3:00 Ryan Kaiser, Air Force, M-Dec Nico Beck, Stanford, 14-1

Championship - 2nd round Paul Velekei, Penn, Fall Brandon Colvin, Aggie Wrestling Club, 2:55 Ian Roncoroni, Princeton, Dec Ian Bork, unattached, 2-0 (OT) Flynn Ficker, unattached, Dec Tyson Blair, Cal St. Fullerton, 4-3 Chad Mentel, Minnesota, Dec Robert Charlton, Embry Riddle, 2-0 Drew Dunbar, San Francisco State, Dec Benjamin Tecmire, Columbia, 9-7 Nick Thomas, Penn, Dec Terrance Carter, Menlo College, 5-3 K.C. Welsh, Boise State, Dec Shawn Mahugh, Bakersfield, 15-8 Ryan Kaiser, Air Force, Dec Mike Gerstl, Columbia, 2-1

Consolation - 2nd round Mike Gerstl, Columbia, Dec John Padilla, Pima College, 5-2 Benjamin Tecmire, Columbia, M-Dec Eric Parker, Bakersfield, 10-0 Robert Charlton, Embry Riddle, Fall Kris Schwartz, University Of Nevada Club, 4:30 Nico Beck, Stanford, Dec Brandon Colvin, Aggie Wrestling Club, 7-3

Championship - Quarterfinals Paul Velekei, Penn, M-Dec Ian Roncoroni, Princeton, 15-5 Chad Mentel, Minnesota, Dec Flynn Ficker, unattached, 6-3 Nick Thomas, Penn, Dec Drew Dunbar, San Francisco State, 9-7 K.C. Welsh, Boise State, M-Dec Ryan Kaiser, Air Force, 10-2

Consolation - 3rd round Mike Gerstl, Columbia, Dec Shawn Mahugh, Bakersfield, 7-3 Benjamin Tecmire, Columbia, Dec Terrance Carter, Menlo College, 3-2 Robert Charlton, Embry Riddle, Dec Tyson Blair, Cal St. Fullerton, 6-4 Ian Bork, unattached, Fall Nico Beck, Stanford, NA (1ST PER)

Consolation - 4th round Mike Gerstl, Columbia, Dec Flynn Ficker, unattached, 5-0 Benjamin Tecmire, Columbia, Dec Ian Roncoroni, Princeton, 7-2 Ryan Kaiser, Air Force, Dec Robert Charlton, Embry Riddle, 7-6 Drew Dunbar, San Francisco State, Dec Ian Bork, unattached, 10-4

Championship - Semifinals Paul Velekei, Penn, Dec Chad Mentel, Minnesota, 7-5 K.C. Welsh, Boise State, M-Dec Nick Thomas, Penn, 13-4

Consolation - 5th round Mike Gerstl, Columbia, Fall Benjamin Tecmire, Columbia, 1:00 Drew Dunbar, San Francisco State, Dec Ryan Kaiser, Air Force, 8-3

Consolation - Semifinals Nick Thomas, Penn, Dec Mike Gerstl, Columbia, 10-5 Chad Mentel, Minnesota, Dec Drew Dunbar, San Francisco State, 9-6

Finals 5th - Drew Dunbar, San Francisco State, Dec Mike Gerstl, Columbia, 11-4 3rd - Chad Mentel, Minnesota, Dec Nick Thomas, Penn, 9-7 1st - K.C. Welsh, Boise State, M-Dec Paul Velekei, Penn, 12-4

Wt: 285 Championship - 1st round Ron Davis, unattached, Fall Deniz Akmese, University Of Nevada Club, 4:42 Bart Seemen, Columbia, M-Dec Rory Grose, Embry Riddle, 14-4

Championship - 2nd round Kevin Hoy, Air Force, Def Ron Davis, unattached, INJ. (2:35) J.C. Cearlry, Fresno State, Dec Chris Bostick, San Francisco State, 8-2 Cody Parker, Oregon, T-Fall Nate Rawlings, Princeton, 17-2 Justin Moody, unattached, Fall Chris Glenn, San Francisco State, 2:54 Shawn Ritzenthaler, Stanford, Dec Ben Flores, Menlo College, 11-7 Jason Paul, UC Davis, M-Dec Joshua Padilla, Pima College, 18-4 Jacob McGinnis, Boise State, Dec Sandeep Singh, Fresno State, 5-1 Matt Feast, Penn, Dec Bart Seemen, Columbia, 11-6

Consolation - 2nd round Bart Seemen, Columbia, M-Dec Deniz Akmese, University Of Nevada Club, 16-5 Rory Grose, Embry Riddle, Forf Ron Davis, unattached, INJ

Championship - Quarterfinals Kevin Hoy, Air Force, M-Dec J.C. Cearlry, Fresno State, 13-2 Justin Moody, unattached, Dec Cody Parker, Oregon, 5-3 Jason Paul, UC Davis, Dec Shawn Ritzenthaler, Stanford, 5-0 Matt Feast, Penn, Dec Jacob McGinnis, Boise State, 7-1

Consolation - 3rd round Sandeep Singh, Fresno State, Dec Bart Seemen, Columbia, 7-6 Ben Flores, Menlo College, Fall Joshua Padilla, Pima College, 4:15 Chris Glenn, San Francisco State, Dec Nate Rawlings, Princeton, 6-1 Chris Bostick, San Francisco State, Dec Rory Grose, Embry Riddle, 7-4

Consolation - 4th round Cody Parker, Oregon, M-Dec Sandeep Singh, Fresno State, 11-1 J.C. Cearlry, Fresno State, Dec Ben Flores, Menlo College, 5-4 Jacob McGinnis, Boise State, Fall Chris Glenn, San Francisco State, 1:10 Shawn Ritzenthaler, Stanford, T-Fall Chris Bostick, San Francisco State, 16-0 (4:26P

Championship - Semifinals Kevin Hoy, Air Force, Dec Justin Moody, unattached, 7-3 Matt Feast, Penn, Dec Jason Paul, UC Davis, 3-2

Consolation - 5th round J.C. Cearlry, Fresno State, Dec Cody Parker, Oregon, 8-4 Jacob McGinnis, Boise State, Dec Shawn Ritzenthaler, Stanford, 8-2

Consolation - Semifinals Jason Paul, UC Davis, M-Dec J.C. Cearlry, Fresno State, 13-2 Justin Moody, unattached, Dec Jacob McGinnis, Boise State, 7-5

Finals 5th - Jacob McGinnis, Boise State, M-Dec J.C. Cearlry, Fresno State, 14-3 3rd - Jason Paul, UC Davis, Dec Justin Moody, unattached, 3-2 (2OT) 1st - Kevin Hoy, Air Force, Dec Matt